Populismus vs. zdravý selský rozum

Je to pár dní zpět, co jsem měla možnost hovořit s mužem, jenž měl ambici stát se komunálním politikem. Na olomouckém Horním náměstí žádal kolemjdoucí o podpis na petici, která by mu umožnila s jeho uskupením kandidovat v nejbližších komunálních volbách.

cristian-newman-63291-unsplash.jpg

Nejprve zmínil problematiku pitné vody. Toto je ovšem oblast, ve níž se neorientuji a bez bližších informací nejsem schopná si v této věci udělat názor. Posunuli jsme se tedy k dalšímu tématu, kterým byly důchody. Když pominu fakt, že důchody nejsou předmětem komunální politiky, obdivuji nadšení, s jakým byl pan skoropolitik schopen o nich mluvit. Byl plný vznešených ideálů zahrnujících dřívější odchod do důchodu a vyšší starobní důchody. A zároveň musím přiznat, že mě toto jeho slepé nadšení děsí.

S argumentačními fauly na cestě k moci

Na dotaz, jak chce svůj plán s důchody financovat, argumentoval zbytečnými státními výdaji, ty jsou ale jen kapkou v moři celého veřejného rozpočtu. Neznal základní makroekonomická a demografická data nezbytná pro modelaci tak komplikovaného systému, jakým systém starobních důchodů je. Vše završil argumentačním faulem, že znalosti nedávají právo tvrdit, že je nemožné, aby došlo ke snížení věku odchodu do důchodu a zároveň k navýšení starobních důchodů.

A zde se dostáváme k bodu, ze kterého mi naskakuje husí kůže. Lidé se znalostmi nemají právo argumentovat fakty proti vznosným (rozuměj populistickým) ideálům. Člověku by se chtělo uklidnit se tím, že přece nemůže být tolik hloupých lidí, kteří se na takový populismus nechají nachytat. Ale jak je tedy možné, že se populistické strany dostávají k moci?

Na důchody mají názor všichni. Je však důležité, na základě čeho si ten názor utvoří

Uklidňuje mě naštěstí skutečnost, že mám možnost s tím něco dělat. Dnes a denně lidé z Veles Analytics vzdělávají klienty v oblasti finanční gramotnosti, jejíž důležitou součástí je i záležitost důchodů. Důchody jsou samy o sobě vděčné politické téma – týká se každého z nás. Všichni se jednou chceme dožít spokojeného stáří a všichni máme ve svém okolí blízké, kteří již ve starobním důchodu jsou a více či méně šťastně ho prožívají. Tedy je to něco, na co všichni máme názor.

Cílem Veles Analytics je umožnit klientům utvořit si názor na základě objektivních informací. Předáváme jim data z Českého statistického úřadu či České správy sociálního zabezpečení. Tato data jsou běžně veřejně dostupná, ovšem málo koho napadne si je spojit dohromady a udělat si na základě toho obrázek. Zároveň si nedělám iluze o tom, že by zrovna hraní si se statistikami byla běžná víkendová zábava našich klientů. Sami od sebe to neudělají.

Znalostmi měníme svět k lepšímu

Ovšem pokud jim výstupy těchto statistik předáme zajímavou a srozumitelnou formou, může i naprostý laik učinit kvalifikované rozhodnutí o tom, jak se postavit k důchodové situaci. Máme možnost pozitivně ovlivnit jeho šance na spokojené stáří a zároveň zajistíme, že zde zase bude o člověka víc, který snad i díky znalostem, které jsme mu předali, nenaletí na nereálné politické sliby a neumožní se dostat nebezpečným populistům k moci.

Je to jeden z mnoha hmatatelných důkazů, který mi říká, že má naše práce smysl. Znalosti jsou cestou k prosperitě celé společnosti. A mě těší, že se můžu na šíření znalostí aktivně podílet.

Mgr. Dagmar Halová
Veles Analytics
Co Founder