Rovnoprávnost žen? Je čas přestat fňukat

Je 11. března, tři dny po Mezinárodním dni žen. Z vyprávění tuším, že v tento den ženy dříve dostávaly od svých drahých poloviček květiny. Dnes kolem sebe slyším názor, že to je přežitek z dob komunismu. Pravda, tato tradice se již nedrží a ve svém okolí nevím o ženě, která skutečně květinu dostala

Aktivismus, který jde proti zdravému rozumu

Naopak jsem si nemohla nevšimnout, že internet je v tyto dny zahlcený moralistickými články a videi o tom, že nebohé ženy mají horší podmínky na trhu práce, především jsou hůře odměňovány. K tomu se přidává debata o mateřství a o tom, že je to hřebíček do rakve kariéře a stát by měl maminkám nastavit podmínky tak, aby mohly být úspěšné.

Vše je podtrženo argumentem, že ženy jsou schopny stejně kvalitních pracovních výsledků jako muži. Pokud tomu tak je, není tedy nesmysl, aby potřebovaly uměle vytvořené výhody? Máme přece tržní ekonomiku, a tak jde ve své podstatě vždy po lepších nabídkách, tedy i po nabídkách pracovníků, kteří jsou ochotni za mzdu odvést kvalitní práci.

Boj, co škodí těm, kterým má pomoci

Jako hrdá žena jsem dokonce přesvědčena, že jsem schopná odvést lepší pracovní výsledky než mnozí muži. A mám dojem, že pokud bych měla být formou kvót či jiných legislativních nástrojů v kariéře zvýhodněna, naprosto by to degradovalo mé pracovní kvality. Každý by si mohl říct, že jsem úspěšná díky pozitivní diskriminaci, nikoliv kvůli vlastním schopnostem.

Snahy o vytvoření umělých pravidel, která mají ženy zvýhodnit, mě uráží. Vykládám si to tak, že mě staví do role chudinky, která si neumí poradit sama, tak jí musí pomoci někdo jiný, aby se vyrovnala úspěšným mužům. Žijeme v jednadvacátém století, kdy mají ženy volební právo a mohou pracovat v libovolné profesi. Boj o tato privilegia byl již v minulosti úspěšně vybojován a nyní je na ženách, aby ukázaly, co v nich je. A fňukáním to nikam nedotáhnou.

Příští rok raději květinu

Jestliže jste, milé ženy, nespokojené s výší platu, najděte si jinou práci – možností je kolem nás nekonečno. Pokud se vám nelíbí vaše současné kariérní možnosti, rozšiřte si vzdělání a dělejte něco jiného. Nezoufejte si, že je mateřství na překážku vaší kariéře. Dnešní moderní svět nabízí mnoho způsobů, jak skloubit osobní a pracovní život. A mimochodem, napadlo vás, že se můžete postavit na vlastní nohy a začít podnikat?

Abychom my ženy ukázaly, že stojíme za uznání, je čas si ho zasloužit činy, nejen voláním po něčem, co už tu dávno je. Až se za rok zase bude slavit MDŽ, místo odkazů na aktivistická videa si přeji dostat květinu jako za starých dobrých časů. Přála bych si totiž, aby MDŽ nebylo svátkem feministek, ale svátkem, kdy budeme dostávat květiny za to, že si nás muži právem váží.

Mgr. Dagmar Halová
Veles Analytics
Co Founder

dane-deaner-272368-unsplash.jpg